MERCEDES BENZ E-Klasse "Strich-Acht" (W114/115) 250 4MT RWD (131 HP)
1968–1976
129
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14 H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |