MERCEDES BENZ E-Klasse "Strich-Acht" (W114/115) 280 4MT RWD (160 HP)
1968–1976
158
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |