MERCEDES BENZ E-Klasse "Strich-Acht" (W114/115) 300 D 4MT RWD (84 HP)
1968–1976
83
bhp
Power
92
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3005cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 88 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |