MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S 212) 200 CGI 5AT (184 HP)
2009–2012
181
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |