MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S 212) 220 CDI 5AT (170 HP)
2009–2012
168
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
| Boot Capacity | 623L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |