MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S 212) 250 CDI 4MATIC 7AT (204 HP)
2009–2012
201
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |