MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S 212) 250 CDI 7AT (204 HP)
2009–2012
201
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
43
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1845kg |
| Boot Capacity | 623L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |