MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S 212) 350 CDI 7AT (231 HP)
2009–2012
228
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
32.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.6mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4895mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1925kg |
| Boot Capacity | 623L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |