MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 200 4MT RWD (105 HP)
1986–1993
103
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |