MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 200 E-16V 5MT RWD (136 HP)
1986–1993
134
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |