MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 200 E 4MT RWD (118 HP)
1986–1993
117
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 117bhp |
| Power | 87kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |