MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 200d 4MT RWD (75 HP)
1986–1993
74
bhp
Power
21.7
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1983cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21.7s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |