MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 220 E 5MT RWD (150 HP)
1986–1993
148
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4765mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |