MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 250d 4MT RWD (94 HP)
1986–1993
93
bhp
Power
17.6
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.6s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |