MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 300 E-24V 5MT RWD (220 HP)
1986–1993
217
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 15.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |