MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 300 Turbodiesel 4AT RWD (147 HP)
1986–1993
145
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
28.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 273Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.1mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |