MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S124) 320 E 5MT RWD (220 HP)
1986–1993
217
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4775mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |