MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S210) 220 CDI 6MT RWD (143 HP)
1999–2003
141
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
38.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.2mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |