MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S210) 240 5MT RWD (170 HP)
1996–1999
168
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2397cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |