MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S210) 280 6MT RWD (204 HP)
1999–2003
201
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1600kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |