MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S210) 300 Turbodiesel 5AT RWD (177 HP)
1996–1999
174
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |