MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S210) 320 CDI 5AT RWD (197 HP)
1999–2003
194
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
29.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3222cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 194bhp |
| Power | 145kW |
| Torque | 470Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.9mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |