MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S210) 420 V8 5AT RWD (279 HP)
1996–1999
275
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 20.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |