MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S211) 220 CDI 6MT RWD (170 HP)
2006–2009
168
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |