MERCEDES BENZ E-Klasse T-Modell (S211) 280 CDI V6 6MT RWD (190 HP)
2006–2009
188
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4887mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |