MERCEDES BENZ E-Klasse (W123) 200 D 4MT RWD (60 HP)
1975–1985
59
bhp
Power
27.4
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 27.4s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr 14 88 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |