MERCEDES BENZ E-Klasse (W123) 230 E 4MT RWD (136 HP)
1975–1985
134
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr 14 88 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |