MERCEDES BENZ E-Klasse (W123) 280 E 4MT RWD (185 HP)
1975–1985
182
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14 H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |