MERCEDES BENZ E-Klasse (W123) 300 D 4MT RWD (88 HP)
1975–1985
87
bhp
Power
17.8
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.8s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr14 88 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |