MERCEDES BENZ E-Klasse (W123) 300 D Turbodiesel 4AT RWD (125 HP)
1975–1985
123
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
24.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.9mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4724mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Sr 14 90S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |