MERCEDES BENZ E-Klasse (W124) 200 E 5MT RWD (136 HP)
1993–1995
134
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |