MERCEDES BENZ E-Klasse (W124) 250d 5MT RWD (113 HP)
1993–1995
111
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 173Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |