MERCEDES BENZ E-Klasse (W124) 280 E 5MT RWD (193 HP)
1993–1995
190
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2799cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |