MERCEDES BENZ E-Klasse (W124) 300 E 4MATIC 4AT RWD (179 HP)
1993–1995
177
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |