MERCEDES BENZ E-Klasse (W124) 300d 5MT RWD (136 HP)
1993–1995
134
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |