MERCEDES BENZ E-Klasse (W124) 420 E V8 4AT RWD (279 HP)
1993–1995
275
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4192cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |