MERCEDES BENZ E-Klasse (W210) 200 6MT RWD (136 HP)
1999–2002
134
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 94 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |