MERCEDES BENZ E-Klasse (W210) 200 CDI 6MT RWD (116 HP)]
1999–2002
114
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
38
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1590kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 94 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |