MERCEDES BENZ E-Klasse (W210) 320 V6 5AT RWD (224 HP)
1999–2002
221
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 93 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |