MERCEDES BENZ E-Klasse (W211) E 200 CDI 6MT RWD (136 HP)
2006–2009
134
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |