MERCEDES BENZ E-Klasse (W211) E 280 CDI 6MT RWD (190 HP)
2006–2009
188
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 95V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |