MERCEDES BENZ E-Klasse (W211) E 280 V6 6MT RWD (284 HP)
2006–2009
231
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 231bhp |
| Power | 172kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |