MERCEDES BENZ E-Klasse (W211) E 320 CDI V6 7AT RWD (226 HP)
2006–2009
224
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1740kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |