MERCEDES BENZ E 50 AMG (W210) 5.0 V8 5AT (347 HP)
1996–1997
342
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 342bhp |
| Power | 255kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2832mm |
| Kerb Weight | 1647kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 (Front) - 265/35 R18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |