MERCEDES BENZ E 500 (W124) 5
1993–1995
322
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 4973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1749kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Zr 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |