MERCEDES BENZ E 63 AMG T-Modell (S211) 6.2L V8 7AT (514 HP)
2006–2009
507
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
16.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 507bhp |
| Power | 378kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.2mpg |
| Combined | 14.5L/100km |
| Urban | 22.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 691L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18-Front / 265/35 R18-Rear |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |