MERCEDES BENZ E 63 AMG T-Modell (S212) 5.5L V8 7AT (525 HP)
2009–2012
518
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4917mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1945kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R18 || 285/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |