MERCEDES BENZ E 63 AMG (W212) 5.5L V8 4MATIC S-Model 7AT AWD (585 HP)
2013–2016
577
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 577bhp |
| Power | 430kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4892mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front 255/35 R19, Rear 285/30 R19 |
| Front Brakes | 360Mm Sport Ventilated And Perforated Brake Disks |
| Rear Brakes | 360Mm Sport Ventilated And Perforated Brake Disks |