MERCEDES BENZ E 63 AMG (W212) 5.5L V8 7AT RWD (557 HP)
2013–2016
550
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 550bhp |
| Power | 410kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4892mm |
| Width | 1872mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 255/40 R18, Rear 285/35 R18 |
| Front Brakes | 360Mm Sport Ventilated And Perforated Brake Disks |
| Rear Brakes | 360Mm Sport Ventilated And Perforated Brake Disks |