MERCEDES BENZ EQE 350 215 KW
2021–
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 3119mm |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |